Vispārīgie noteikumi
Šie noteikumi parasti darbojas vienmēr un visur, tomēr, ja ir kādi izņēmumi, tie ir minēti atsevišķi.
Uzlūgšana dejot
- UZLŪDZ. Nav svarīgi kāds ir Tavs dzimums, ja Tu stutēsi sienu, tad riskē nekad tā arī neiemācīties dejot.
- Uzlūdz DAŽĀDUS partnerus. Dejošana ar dažādiem cilvēkiem palīdz Tev attīstīt savas iemaņas.
- NEuzlūdz tos, kuri kaut kur iet, kā arī tos, kas slēpjas (guļ) zem galda muļķīgi smaidot. Jo Tā vajag.
- NEATSAKIES bez tiešām nopietna iemesla. Pat ja partnere(is) sāka dejot salsu tikai vakar un pie tam ir drausmīgi neskaista(s), resna(s), plikpauraina(s), vienacaina(s) un ar koka kāju... Nu labi, tādā gadījumā nokrīti zem galda stulbi smaidot un izstieptā rokā turi šos noteikumus. Visās citās situācijās dejo, jo ar katru jaunu partneri tavas prasmes (un arī reputācija!) aug.
- (visbiežāk aktuāls tieši partnerēm) Ja neproti, vai domā, ka neproti, dejot ŠO figūru, tad pasaki to uzlūdzošajam. Tomēr nekādā gadījumā nepadari to par atteikuma iemeslu. Ja vēlēsies, tad uzlūgs, ja nē, tad ies tālāk.
Par deju.
- Dejo nevis to ko mācies, bet to, ko proti. Jaunu kustību/elementu/kombināciju atkārtošanai paredzētas nodarbības. Deju vakaros var noslīpēt dekoratīvos elementus, kas neietekmē dejošanas procesu.
- Dejo pēc iespējas kompaktāk. Atceries, ka jūs neesat tikai divi. Pat ja esat tikai divi, vēl ir arī sienas. Brīvā dabā tas pats – koki mežā, bedres pļavā un plaisas ledū polārajos apgabalos.
- Seko līdzi deju grīdai. Partnerim – tas ir svēts pienākums, bet partnerei derētu atcerēties, ka partneriem nav acu pakausī. Tāpēc, godātās partneres, ja redzat, ka Jūsu partneris ar muguru dodas virsū kādam neko nenojaušošam pārim, tad apturiet viņu. Neko nenojaušošais pāris būs jums pateicīgs.
- Ja nu tomēr gadījās kādā ieskriet - atvainojieties. Jums tas nesagādās grūtības, un cietušajam būs vismaz kaut kāda morālā kompensācija...
- Ņemot vērā visu augstākminēto ir jāvelta uzmanība tam cilvēkam, ar kuru dejo. Nav īpaši patīkami, kad Tavs(a) partneris(e) pusi dejas skatās kaut kur pa malām. Vēl sliktāk izskatās dejojošs pāris, kurā partneri skatās visur, tikai ne viens uz otru. Galu galā, kāpēc Jūs dejojat, lai apskatītu apkārtējos, vai viens otru.
- NEPĀRTRAUC deju bez ĻOTI attaisnojoša iemesla. Ja zvana mobilais – nomet, bet nepārtrauc deju. Zvana vēlreiz – izslēdz telefonu (protams, ja tas nav kāds ļoti svarīgs. Tomēr dejas laikā par partneri svarīgāks var būt tikai kāds no „Lielā Astotnieka” prezidentiem).
- (tieši saistīts ar iepriekšējo) NEATRAUJ cilvēku no dejas bez TIEŠĀM attaisnojoša iemesla. Tas it sevišķi attiecas uz meitenēm, kas periodiski kādu burtiski izrauj no dejas. Ja nu tiešām tik ļoti gribas papļāpāt, tad pievienojies dejai, reizēm tas ir iespējams :-)
- Esi iecietīgs. Dzīvē gadās visādi. Reizēm partneri dejo neiedomājamākajā ritmā, partneres – pašas no sevis lido kur vajag un kur nevajag, blakus pāri min uz kājām... Nav nepieciešams uz to visu norādīt ar pirkstu (izņemot treniņus), sašust un prasīt gandarījumu. Galējā gadījumā var dot padomu vai izteikt nelielu piezīmi PĒC dejas. Bet nekādā gadījumā ne dejas laikā. Un jo īpaši tas nav iemesls dejas pārtraukšanai. Atceries, negatīva pieredze arī ir pieredze.
- (partneriem) Ja nolēmi samainīties ar partnerēm vai padejot pēc shēmas „Daudz V, viena S” – dari to ar to(tiem), kas prot to darīt. Un, protams, ja viņš(i) neiebilst. Starp citu, partneres viedokli šajā gadījumā var neņemt vērā (aga, esmu sieviešu nīdējs :-)).
- (atkal partneriem) Pielāgojies partnerei. Ja jūti, ka pēc septītā sombrero partnere nejūtas diez ko labi – acis greizi skatās, kājas pinās mezglā, viņas pusdienas jau atrodas uz Tava krekla – tad astoto sombrero labāk nedejot, un vispār labāk pāriet uz slēgto pozīciju un nedaudz to (partneri, nevis pozīciju!) paturēt vienā vietā. Izņēmums - deadly casino (un citi deadly-stili ja tie kādreiz tiks izdomāti), bet tas jau ir pavisam cits stāsts.
Par dejošanu siltā, draudzīgā un vienkārši karstā atmosfērā (padomi no Rose Lau)
- Ja dejojot parasti svīsti, tad ņem līdzi maiņas drēbes!
- Ja esi sviedrains – nebučojies ar apkārtējiem, protams, ļaujot viņiem saprast, kāpēc Tu tā rīkojies.
- Ja kāds vēlas ar Tevi dejot, bet Tu esi viss slapjš un drēbes līp pie ķermeņa, tad uzskatāmi to nodemonstrē, lai ir iespēja atteikties.
Rueda
Rueda no visa pārējā atšķiras ar savu masveida dabu. Tāpēc arī noteikumi te ir sevišķi.
Pirms sākt.
- Kantors – tas ir ruedas galvenais posms, tāpēc vēlams, lai viņš būtu vispierdzējušākais. Protams, viņam jābūt ar dzelzs rīkli... Vai ar ļoti ātrām rokām. Protams, var izmantot arī radiomikrofonu.
- Nelien ruedā pie nepazīstamiem un tiem, kuru līmenis ir augstāks par Tavējo, bez masu vai vismaz kantora ielūguma.
- Ja Tu organizē ruedu mazpazīstamā kompānijā, tad noskaidro potenciālo dalībnieku līmeni un paziņo to potenciālajam kantoram.
- Ja mazpazīstamā kompānijā tiek organizēta rueda un Tevi arī aicina, padomā divreiz... Un pēc tam vienalga atsaki. Joks. Tomēr padomāt tiešām ir vērts – ja neesi drošs par savām spējām uzreiz apgūt ko jaunu, labāk neriskē.
Aplī.
- Uz „viens” – skaties uz kantoru. Ko viņš saka, ko rāda... Ļoti ieteicams iegaumēt žestus, kas atbilst kustībām un, katram gadījumam, iemācīties lasīt no lūpām.
- Nemulsti. Sliktākais, ko Tu vari darīt ruedā – stāvēt uz vietas ar ieplestu muti. Ja kaut ko nezini, tad tempā atkārto pēc pārējiem, vai vismaz mēģini. Pats galvenais - laikā nomaini partneri.
- Ja jūti, ka nevari pavilkt pašreizējās ruedas līmeni – izej no tās un pārlasi iepriekšējo apakšnodaļu. Ja neatklāj tajā neko jaunu, tad pēc ruedas beigām iedod kantoram palasīt nākamo.
- Izej no ruedas TIKAI ar to pašu partneri, ar kuru uzsāki deju. Un, protams, tikai tad, kad tiksi līdz viņai ruedas laikā.
- NEKAD, NEKĀDĀ GADĪJUMĀ neizej no ruedas vienatnē.
- (partnerēm): ja partneris ir pazudis, lēkā un māj ar rokām. Tā viņu ātrāk atradīsi. (partneriem): Ja pazudusi partnere, tad paskaties, vai tuvumā kāda nelēkā un nemāj ar rokām. Ja tā ir, tad ātri skrien pie viņas! Ja tā nav, tad kāds ir pārkāpis iepriekšējo punktu un es šeit esmu bezspēcīgs. (kantoriem): Ja puse ruedas lēkā un māj ar rokām, bet otra puse skatā pa malām, mēģinot kaut ko atrast, tad nospļaujieties par to visu un ejiet dzert alu.
- Kantoru izvēlas ruedas sākumā un dejas laikā to nomainīt var tikai viņš pats. Nevienam nav tiesību pārtvert iniciatīvu pēc paša vēlmes. Ja Tev nepatīk kantors un Tu uzskati, ka vari vadīt labāk – neviens Tevi šajā ruedā netur.
Ja Tu esi kantors.
- Uzturi līmeni drusku augstāku par pašu vājāko ķēdes posmu. Galu galā Tu viņu uzaicināji.
- Domā ko komandē. Ja partneri ir maziņi, trausliņi ar vāju miesasbūvi, tad el salvaje labāk nedejot. Un pat ja tāds partneris ir tikai viens, vienalga labāk nedejot (skat. Iepriekšējo punktu).
- Seko līdzi visai ruedai. Tas ir sarežģīti, bet nepieciešami. Ja redzi ka kāds ir „iestrēdzis”, pazaudējis partneri, runā pa telefonu, guļu uz grīdas un neelpo – nedod nākamo komandu, pagaidi, kamēr viss normalizējas.
- Nepamet ruedu. Pat ja Tu turēji tādu līmeni, ka visi izņemot Tavu labāko draugu ( un, protams, jūsu partneres) pameta ruedu, turpini līdz Tavs draugs arī pievienojas masām ;-)
Treniņi
Treniņiem ir sava specifika.
- TRENĒJIES UN TRENĒ, MĀCIES UN MĀCI. Noskaidro nesaprotamās un sarežģītās lietas pie pasniedzējiem. Ievēro partnera kļūdas, norādi uz tā, un ja vari, iesaki kā tās labot. Un tāpat klausies, ko citi saka Tev.
- Kad pasniedzējs runā - pārējie klusē. Vai arī sarunājas tālākajā stūrī čukstus.
- Dejo to, ko Tev māca. Ja nenoslīpēt to, ko dod „neatejot no kases” – tad jēgas nebūs.
- Iegaumē to ko mācies. Kā ar galvas smadzenēs, tā arī ar muguras (izpildot iepriekšējo punktu). Ja atmiņa pavisam švaka, tad izmanto piezīmju blociņu, vai vēl labāk divus, kā es.
- (partneriem) Ja atnāci uz nodarbību pie jaunākiem, tad turi viņu līmeni. Ja nespēj noturēt, tad nedejo.
- (pāriem) Centieties neizmantot vismaz pašu jaunāko grupu treniņus kā deju laukumu. Savādāk viņi skatīsies uz jums, nevis uz pasniedzēju. Nedaudz pieredzējušāku (attiecībā pret jaunākajām) grupu treniņos vismaz palūdziet pasniedzēja atļauju.